W naszej Poradni korzystamy z nowoczesnych technologii, w celu zwiększenia efektywności terapii.
W całej Polsce już kilkudziesięciu terapeutów używa gogli VR. Wyniki ponad 40 lat badań nad VR i zgromadzona wiedza pokazuje ich duży potencjał i korzyści.
Rzeczywistość wirtualna to generowane komputerowo cyfrowe środowisko 3D, w którym można wchodzić w interakcje z wirtualnym otoczeniem i przedmiotami. Zakładając gogle VR, nie widzimy już fizycznego świata dookoła. Zamiast tego użytkownik zostaje przeniesiony do ciała wirtualnej postaci (która jest przez niego kontrolowana) w wirtualnym świecie. Widok w VR jest bardzo podobny do perspektywy w realnym życiu.
Doświadczenia zdobyte podczas aktywności w VR to bardzo efektywny i trwały sposób uczenia się. Jest to także atrakcyjne doświadczenie i motywacja do pracy nad sobą oraz do udziału w terapii.
Z googli VR korzystamy podczas krótkich, monitorowanych sesji zaplanowanych i dostosowanych do potrzeb pacjenta. Możemy zabrać dzieci do spokojnego i bezpiecznego – samodzielnie przez nich współtworzonego wirtualnego świata.
Każde dziecko może tu m.in.:
uczyć się zasad i interakcji społecznych, ćwiczyć percepcję, emocje, relaks i komunikację, podejmować różne wyzwania i zadania, budować samoocenę i poczucie własnej wartość, pracować w wielu innych wymiarach rewalidacji i terapii oraz po prostu dobrze się bawić.
Wirtualna rzeczywistość pozwala na bezpieczne eksperymentowanie, na próby alternatywnego funkcjonowania. Tak, jak w świecie gier, dziecko może się tu wcielić w każdą postać – być odważnym bohaterem, postacią z bajki, z książki, odwiedzić każdy wymarzony zakątek świata itp.
Dodatkowo w wirtualnych światach, dzięki dużej imersji dziecko może jeszcze bardziej przestać się bać np. wystąpień publicznych, nowych doświadczeń, nowego otoczenia, sytuacji, może popełniać błędy i ćwiczyć. Może próbować bez końca poprawiać swoje potknięcia, nabierając pewności, mocy sprawczej i motywacji do pokonywania własnych ograniczeń.