Postrzeganie i ocenianie samego siebie ma wielką moc. Wpływa na nas i nasze relacje z ludźmi. Kształtuje nasze postawy, plany, aspiracje, wybory. Wspiera nas, „dmucha w skrzydła” lub powoduje, że boimy się podejmować próby, doświadczać, zatrzymuje w miejscu.
Samoocena jest oceną subiektywną – naszą, wynikającą z unikalnego postrzegania siebie. Prawidłowa samoocena to równowaga: pozwala dostrzegać i rozwijać mocne strony, kompetencje i talenty, a jednocześnie uwzględnia świadomość trudności, słabych stron, obszarów wymagających poprawy. Nie rozpaczamy nad trudnościami, akceptujemy je „jako takie”, wiemy, że nie można być doskonałym we wszystkim.
Prawidłowa samoocena pozwala budować szacunek i zaufanie do samego siebie, wspiera wiarę, że mimo trudności i ograniczeń możemy iść naprzód i rozwijać swoje marzenia.
Jak dbać o samoocenę?
- Dbaj o takie myślenie o sobie, które jest przyjazne i realistyczne. Pamiętaj o pielęgnowaniu myśli o tym, co Ci się powiodło, o pozytywach, mocnych stronach, sukcesach. Myśli to tylko myśli. Nie są faktami, a jedynie ich interpretacjami. Spróbuj zauważać swoje myśli, postaraj się dyskutować z tymi, które są niepomocne i zamieniać je na wspierające.
- Oceniaj siebie i swoje działania łagodnie, traktuj siebie tak, jak chciałbyś potraktować najlepszego przyjaciela, bądź dla siebie wsparciem. Unikaj samokrytyki, umniejszania, czarnowidztwa.
- Akceptuj siebie takim, jaki jesteś. Pamiętaj że wszyscy mają mocne i słabe strony.
- Każdego dnia powiedz sobie coś miłego, pochwal samego siebie, dostrzeż najdrobniejszy sukces.
- Niska samoocena wiąże się z trudnościami w radzeniu sobie z emocjami. Warto spojrzeć na emocjonalną część siebie. Jest niezwykle ważna. Umiesz nazwać swoje emocje? Co czujesz w różnych sytuacjach? Jak reaguje Twoje ciało? Czy wiesz, że każda emocja jest darem, który pomaga nam zrozumieć siebie i świat? Przeżywane emocje informują czy jesteśmy bezpieczni, pomagają chronić granice, dają nam komunikat na temat samopoczucia, są bardzo ważną częścią komunikacji z innymi. Dostrzegaj, nazywaj i akceptuj emocje. Rozwijaj wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Wyszukuj aktywności sprzyjające regulacji emocji. Ćwicz techniki relaksacyjne. Nie bój się nieprzyjemnych emocji, raczej zastanów się, co chcą Ci powiedzieć.
- Nie zamykaj się w sobie. Szukaj relacji, towarzystwa, przyjaciół. Rozmawiaj z nimi o swoich uczuciach, dziel się przemyśleniami, wsłuchuj się w ich doświadczenia, przyglądaj się podobieństwom, różnicom. Szukaj pomocy profesjonalistów. Proszenie o pomoc jest wyrazem siły a nie słabości.
Rozwój człowieka to proces. Trwa przez całe życie. Budowanie pozytywnej samooceny to również proces. Wymaga zaangażowania, czasu i cierpliwości. Nie zniechęcaj się. Uwierz, że jesteś dla siebie samego najlepszym przyjacielem.
Jeśli jest Ci trudno, a codzienność lub porażki zaczynają Ci doskwierać bez wahania szukaj pomocy specjalisty. Psycholog, psychoterapeuta są po to, żeby CI pomóc.